snot

Grę terenową najprościej i najkrócej można opisać jako uproszczoną wersję larpa. Jest ona nastawiona głównie na interakcje między graczami, a nie na odgrywanie postaci. Preferuje się w niej bardziej akcję niż fabułę, która zazwyczaj jest ograniczona do wstępu wprowadzającego w świat danej gry.

Gry terenowe maja odgórnie ustalone zasad, które są.ograniczone do minimum tak, aby można było je szybko pojąć i zapamiętać. Najważniejszą z nich jest dobra zabawa. Mają one pomagać, a nie przeszkadzać w grze. Nie powinny też stanowić problemu dla graczy. Jak sama nazwa wskazuje gry te odbywają się na świeżym powietrzu, czyli w terenie (głównie w lasach, aby ograniczyć ilość postronnych widzów).

Mechanika gier terenowych polega zazwyczaj na podzieleniu graczy (przez organizatorów) na dwie bądź więcej drużyn. Przeważnie celem w grach terenowych jest pokonanie jednej bądź więcej drużyn przeciwnych wypełniając warunki zwycięstwa. Najpopularniejszą odmianą jest zmodyfikowany CTF (Capture the Flag). Polega on na zdobyciu jakiegoś przedmiotu bądź przedmiotów określoną ilość razy (czasem wystarczy raz). Drużyna, która tego dokona wygrywa grę. To jak będzie wyglądać dana gra zależy tylko od pomysłowości organizatorów.

Gracze biorący udział w grze terenowej muszą się nastawić na duża ilość ruchu, gdyż jest to wpisane w profil tego rodzaju zabawy. Trwają one stosunkowo krótko – 3-4 godziny – po takim czasie zazwyczaj nikt już nie ma siły bawić się dalej. Każdy może zorganizować grę terenową – wystarczy przemyślany pomysł i ludzie, którzy będą chcieli w niej uczestniczyć.

Jakub „Mefi” Fijałkowski