Krótko i zwięźle

Larp to wydarzenie społeczne, którego uczestnicy wcielają się w role.

Dominik „Dracan” Dembinski

Bardziej obrazowo

Wyobraź sobie, że podchodzi do ciebie człowiek, wręcza ci kartkę papieru. Zaczynasz ją czytać. Powoli miejsce, w którym się znajdujesz, zmienia się w planszę, a Ty na niej  stajesz się pionkiem. Wchodzisz cały do gry. Od teraz jesteś postacią pewnej opowieści. Wracasz do lektury. Dowiadujesz się jak masz na imię, jaką masz przeszłość, czemu tu jesteś, jakie masz cele, jaką masz osobowość. Odrywasz oczy od karty – dostrzegasz innych graczy – inne pionki, postacie wszelkiej maści, wszyscy są pochyleni nad swoimi kartami. Rozpoznajesz pośród nich Twoich przyjaciół oraz wrogów. Niektórzy są Ci kompletnie nieznani, tych powinieneś obawiać się najbardziej.

Rozpoczynacie grę. Opuszczacie naszą rzeczywistość. teraz jesteście w innym świecie, w nowej rzeczywistości, którą tworzy wasza wyobraźnia. Wchodzicie ze sobą w interakcję, knujecie intrygi, zawiązujecie sojusze – wszystko to, aby osiągnąć wyznaczone przed wami cele. Wasze zachowanie zmienia świat gry, rozbudowuje go. Póki gracie, on żyje i ewoluuje.

Miejsce, w którym się znajdujesz, może być zadymioną karczmą z jednookim krasnoludem za kontuarem. Może to być bunkier, w którym przeżyliście wojnę atomową, środek lasu czy plaża piracka. Wszystko zależy od tego jaki wybraliście świat, klimat czy też setting waszej gry.

Nad grą czuwa Mistrz Gry, zwany także Larp Masterem, to on przygotowuje larpa, wybiera świat w jaki was zabierze, miejsce w jakim zagracie, decyduje także kogo zagracie i jakie postawi przed graczami cele. Możliwości jest nieskończenie wiele, ogranicza was tylko wasza wyobraźnia. To właśnie Mistrz Gry on dał ci kartę na początku – kartę postaci.

Najważniejszą cechą larpów jest to, że to właśnie ty grasz całym sobą, czujesz co czuje twoja postać. Nie siedzisz obok i spoglądasz na planszę jak w grach planszowych, czy w grach fabularnych zwanych RPG. Jeśli trafiasz do więzienia – dzieje się tak naprawdę, słyszysz zamykaną za sobą kratę. Uświadamiasz sobie, że jesteś w tej celi zamknięty, uwięziony. Twoje krzyki nic nie dają, poza wywołaniem śmiechu współwięźniów. Przynajmniej wiesz, że nie jesteś sam.

Gra się kończy. Zbieracie się w jednym miejscu, opuszczacie wasze postacie, ponownie stajecie się sobą, wracacie do naszej rzeczywistości. Wszystko to było grą, ale tak realną, jak żadna inna. O to właśnie chodzi w larpach – by przeżyć jak najmocniej niesamowite przygody i historie.

Przebieg larpa jest nieprzewidywalny. Mistrz Gry wyznacza wam tylko cele, tworzy osobowości i przeszkody jakie napotkacie. Dalsza rozgrywka i tym samym opowieść jaką stworzycie zależy tylko i wyłącznie od was.

Mateusz „Mat” Zachciał

Edycja według uwag: Dominika „Dracana” Dembińskiego

Encyklopedycznie

LARP (Ang. Live Action Role Playing), czyli odgrywanie ról na żywo. Początkowo larpy były nieodłącznie związane z grami fabularnymi, książkami i filmami fantastycznymi i polegały głównie na wcielaniu się w swoich ulubionych bohaterów za pomocą strojów i prostych technik teatralnych. Szybko jednak ich twórcy odkryli w nich znacznie większy potencjał do tworzenia scenariuszy edukacyjnych, historycznych, społecznych, a nawet politycznych. Larpy łączą w sobie elementy gier (takie jak: dążenie do celu, rywalizacja, istnienie zasad) oraz teatralnego spektaklu (odgrywanie ról, rekwizyty, kostiumy, scenariusz).

Jakub Tabisz, publikacja konferencji KOLA www.larpowa.pl

Wikipedia o larpach

Na wikipedii znajduje się bardzo dobrze opracowany materiał na temat larpów. Z czystym sumieniem polecamy :).