spot-na-stojaka

Co to jest tajemniczy jeepform? Czemu ludzie tak się nim fascynują? To są dwa bardzo trudne pytania. Postaram się odpowiedzieć na pierwsze z nich. Na drugie musicie sami sobie odpowiedzieć.

Pokrótce jeepform to nowa forma gry. Tutaj liczy się opowieść, to jaki ona ma przebieg, w jaki sposób jest opowiadana i przekazywana innym uczestnikom. Nie ma rywalizacji, planowania strategii czyli wszystkiego co znacie z innych gier typu larp, czy terenówki. Za to mamy pewną historię, w której gracze stają się oni aktorami, jest uczestnikami.
Przypomina to trochę dramę, gdzie reżyser (prowadzący) mówi aktorom (graczom), jakie mają odegrać scenki, co się teraz wydarzy.

Ponadto Jeepform ma kilka nietypowych reguł, które odróżniają go od typowej dramy.

Pierwszą szokującą zasadą jest brak tajemnic – wszyscy uczestnicy znają historię, wiedzą kim są pozostałe postacie, znają ich sekrety, cele i zamierzenia.

Drugą ważną cechą jest pełna improwizacja – każdy ma pełną dowolność w opowiadaniu historii, to jakich użyje słów, jakich gestów i czynów zależy jedynie od niego. Musi tylko doprowadzić do sytuacji, założonej przez scenariusz.

Liczy się tylko wyobraźnia – brak strojów, rekwizytów, wystroju. Jeepa można zagrać wszędzie i o każdej porze. Potrzebni są gracze i prowadzący oraz chęć do gry.

Czas – może być dowolnie przewijany. Mogą pojawić się retrospekcje, scenki z przyszłości oraz z alternatywnej rzeczywistości.

Powstało bardzo dużo najróżniejszych scenariuszy, od śmiesznych i zabawnych komedii do bardzo poważnych poruszających egzystencjalne problemy, każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla zainteresowanych tematem podaję poniżej dwa przydatne linki, gdzie mogą znaleźć szersze teksty na tematów Jeepformów oraz same scenariusze gier,

http://jeepen.org/
http://larp.polter.pl/Czas-na-Jeepform-c21895

Mateusz „Uhanimar” Zachciał